Dariusz Męczykowski

Szanując doświadczonych dajmy szansę młodym rolnikom

Populacja rolników Polsce i UE starzeje się. Aby zachęcić młodych ludzi, do zajęcia się rolnictwem, musimy postawić na rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich i wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych. Jako człowiek wsi, znający problemy rolnictwa i biznesu na obszarach wiejskich uważam, że jednym z najważniejszych celów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), powinno być unowocześnienie rolnictwa przez rozwijanie bardziej zrównoważonych praktyk rolniczych. WPR jest silnie powiązana z celami strategii „Od pola do stołu”, która ma przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej (docelowo) a jednocześnie zmienić obecny unijny system żywnościowy w model zrównoważony. Oprócz bezpieczeństwa żywnościowego, strategia powinna zapewnić podaż niedrogiej, dobrej, pełnowartościowej żywności, zwiększyć ilość gruntów przeznaczanych na rolnictwo ekologiczne ale też propagować zdrowe odżywianie i zapobiegać marnotrawieniu żywności.

Przyjazny dla środowiska system żywnościowy jest szansą dla polskich, przedsiębiorczych i dobrze wykształconych rolników, stwarzając im duże możliwości działań innowacyjnych, biznesowych, korzystnie wpływając także na dochody firm całego sektora rolno-spożywczego. ”Musimy zrobić wszystko, aby WPR faktycznie zachęcała młode osoby do podejmowania działalności rolniczej oraz wspierała tworzenie i rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Tylko 11 proc. gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej prowadzą rolnicy w wieku poniżej 40 lat (dane za https://agriculture.ec.europa.eu). Aby przekonać młodych ludzi do podjęcia działalności rolniczej, potrzebne są dotacje, świadczenie rzeczowe, szkolenia i… zmiana wielu przepisów dotyczących legislacji (krajowych i UE).

Tu ważną rolę pełni nasz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, przekazujący rolnikom bezpośrednio, w sposób czytelny, informacje od Ministerstwa Rolnictwa. Dzięki pracy zespołu doradców rolnikowi łatwej poruszać się w „gąszczu” zawiłych spraw. Ważną rolę pełnią także Lokalne Grupy Działania do których należą rolnicy, przedsiębiorcy, organizacje, władze lokalne czyli przedstawiciele różnych środowisk. Na terenie województwa pomorskiego funkcjonuje 16 grup LGD (za: https://dprow.pomorskie.eu) np. LGD Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby w Kartuzach, LGD Kaszubska Droga w Luzinie, LGD Trzy Krajobrazy w Pruszczu, LGD Stolem w Lipszu, LGD Naszyjnik Północy w Debrznie, LGD Bursztynowy Pasaż w Krokowej. Ogromną rolę, w zrównoważonym rozwoju sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich, mają Lokalne Grupy Rybackie (LGR). Na naszym terenie funkcjonuje siedem LGR: „Słowińska Grupa Rybacka”, „Północnokaszubska”, „Rybacka Brać Mierzei” w Nowym Dworze Gdańskim, „Kaszuby” w Chmielnie, Wdzydzko – Charzykowska „Mòrénka” w Charzykowach i Rybacka oraz LGD „Pojezierze Bytowskie” w Łupawsku i „Dorzecze Łeby” w Łebie. Dla mnie najważniejszym w działaniu tych grup jest ich lokalność, ułatwiająca im przygotowanie własnych strategii rozwoju a potem mądre i efektywne zarządzanie swoimi budżetami. Sukces podejścia LEADER w ciągu ostatnich 30 lat sprawił, że zostało ono przyjęte przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ERRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS) oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) jako część szerszego rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Te lokalne grupy lokalnego rozwoju zarządzają tysiącami projektów, przynosząc korzyści gospodarcze, kulturowe, społeczne i środowiskowe na obszarach wiejskich.

Scroll to Top